Art.-No. 857-40911 | AK-SC-IBRC-13-15MM-10
Copied
  • Provides strain relief for Intermittently Bonded Fibre Cables
  • Suitable for cable diameters 13 - 15mm
  • Protects cable from over-tightening
  • Suitable for use with with street cabinets fitted with the HellermannTyton loop storage basket
Request your individual offer now
Content Anchor Bracket x 10
Cable Grip - 13 - 15mm x 10
Hose Clip x 10
Description Cable Anchor Kits for Street Cabinets
PART DESCRIPTION AK-SC-IBRC-13-15MM-10
Product Family Fibre Management Accessories
Product Group Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Short Description 13-15mm Street Cabinet Cable Anchor Kits for Intermittently Bonded Fibre Cables
Technical Description A fibre anchor kit designed for use with Intermittently Bonded fibre cables. AK-SC-IBRC-13-15MM-10 is suitable for use with cable diameters from 13mm to 15mm.
Type AK-SC-IBRC-13-15MM-10
⌀ (D2) 23.8mm
Depth (D) 12.1mm
Height (H) 34.5mm
Width (W) 65.8mm
Width (W2) 32.5mm