Art.-No. 151-02858 | ACFM2W10PT6-PA66/6HIRHS-BK
Copied
  • Easy to assemble (quarter turn) without the need for a tool
  • Tight fit after assembly
  • Fixing with 24er plug nut possible
  • Cable fastening longitudinally and transversely to the profile possible
  • Centering of the bundled cables due to the deepened shape of the surface
Package size
Request your individual offer now
Application The ACFM2W10PT6 is specially designed for the Bosch Rexroth profile with a T-slot width of 10 mm and external dimensions of 45 mm. The fact that no mounting hole is necessary, the installation and handling of the ACFM is very simple. The Aluminium frame mount is firmly fixed at the favoured place with a quarter turn and then fits firmly. Can be easily loosened and repositioned at any time.
Colour Black (BK)
Compatible with Bosch Rexroth, SUS, Asstec
Fixation Method Profile rail
For Ties T50
T80
T120
X80
X120
Q50
Q120
Local order number ACFM2W10PT6_PA66+PA6HIRHS_BK
Material Polyamide 6.6/6, high impact modified, heat stabilised (PA66/6HIRHS)
PART DESCRIPTION ACFM2W10PT6-PA66/6HIRHS-BK
Package Content 500pcs.
Package Content packed in Bag
Product Family For Bosch Rexroth Strut profiles slot 10
Product Group Fixing elements for T-slotted aluminium frames
Short Description Fixing element for aluminium frames, for Bosch Rexroth profile, T-slot width of 10 mm and external dimensions of 45 mm
Type ACFM2W10PT6
Weight/Unit 0.00289kg
Height (H) 9.3mm
Height (H2) 19.3mm
Length (L) 17.5mm
Panel Thickness 6.0mm
Strap Width max. (G) 8.0mm
Width (W) 22.5mm
for Panel Thickness min - max 6 - 6 mm
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Hazardous Goods No
Operating Temperature -40 °C to +105 °C, (+105 °C for 500 h)