Art.-No. 157-00025 | SBT50-M12-PA66HSUV-BK
Copied
  • One-piece fixing ties
  • High specification materials
  • Superior design
  • Suitable for complex applications
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Fixation Method Weld Stud Fixing
Identification Plate Position none
Local order number SBT50-M12
Material Polyamide 6.6, heat and UV-stabilised (PA66HSUV)
Min.Tensile Strength 222.3N
Mounting Screw Type M12 Screw
PART DESCRIPTION SBT50-M12-PA66HSUV-BK
Package Content 50pcs.
Product Family Studbolt Tie series
Product Group 1-piece fixing ties for weld studs
Releasable Closure (Yes/No) Yes
Tie Closure plastic pawl
Type SBT50-M12
UV-Stabilised Yes
Bundle ⌀ 5.0-35.0mm
Bundle ⌀ max. 35.0mm
Bundle ⌀ min. 5.0mm
Length (L) 180.0mm
Stud ⌀ M12
Thickness (T) 1.4mm
Width (W) 6.0mm
for Hole ⌀ (FH) 12.2 mm
Flammability UL 94 V2
Operating Temperature -40 °C to +110 °C