Art.-No. 854-35819 | HTC-EMA50/WH
Copied
  • Angled presentation for improved patchlead management
  • Industry standard Euro dimensions
  • Ideal for HTC faceplates
  • Slide-In Label Field
Request your individual offer now
Description The HellermannTyton Angled Euro Module is a low profile module that has been developed in line with industry standard Euro dimensions 50x25mm to give the user a reliable cabling outlet which reduces the space required. Designed for use in the HTC Faceplates. The angled presentation improves patchlead alignment and cable management.
PART DESCRIPTION HTC-EMA50/WH
Product Family 50 x 25mm - Angled - White
Product Group HTC Series Angled Euro Modules
Short Description Euro 50x25mm Module - White
Type HTC-EMA50/WH
Depth (D) 32mm
Height (H) 50mm
Width (W) 25mm
Hazardous Goods No
Country of Origin GB
Customs Number 39269097
Dimensions W x H x D 25 mm x 50 mm x 32 mm