Art.-No. 710-00151 | HTAPE-FLEX15-19x20-PVC-BU
Copied
  • Vinyl electrical tape in many different colours
  • Used for insulation, protection, fixing, maintenance, colour coding and more
  • Good resistance to abrasion, sunlight, moisture, chemicals and varying weather conditions
  • Highly flexible with outstanding adhesion performance
  • Harnessing of wires and cables
  • Suitable for mechanical and electrical applications up to 1 kV
  • VDE approved according to IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90
  • Flame retardant according to IEC 60454-2
Request your individual offer now
Application Primary electrical insulation for all wire and cable splices up to 1 kV.
Protective jacketing for low, medium and high voltage splices.
Wrapping of wire harnesses and cables.
Used for indoor and outdoor applications.
Colour Blue (BU)
Material Polyvinylchloride (PVC)
PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX15-19x20-PVC-BU
Package Content 20m
Package Content packed in Pack
Product Family HelaTape Flex 15
Product Group Vinyl Electrical Tapes –
Commercial Grade Vinyl Electrical Tape
Short Description PVC Electrical Insulation Tape 19mm x 20m blue
Type HTAPE-FLEX15-19x20
Weight/Unit 0.081496kg
Length (L) 20m
Thickness (T) 0.15mm
Width (W) 19mm
Adhesion to Backing 2.0N/10 mm
Adhesion to Steel 2.2N/10 mm
Breaking Strength 28N/10 mm
Dielectric Strength 45kV/mm
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Hazardous Goods No
Insulating (Yes/No) Yes
Operating Temperature -10 °C to +90 °C
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Shelf Life 5 years
Specifications
Specifications IEC 60454-3-1-7/F-PVCP/90
Suitable for high voltage (Yes/No) No
Tensile Strength 19.5N/mm²
Country of Origin CN
Customs Number 39191012
GTIN-13 / EAN 4031026479842
Packaging 1 - Height (m) 0.02m
Packaging 1 - Length (m) 0.075m
Packaging 1 - Qty 1
Packaging 1 - Type Reel
Packaging 1 - Volume (m³) 0.0001125
Packaging 1 - Weight (kg) 0.081496kg
Packaging 1 - Width (m) 0.075m
Packaging 2 - Height (m) 0.195m
Packaging 2 - Length (m) 0.075m
Packaging 2 - Qty 10
Packaging 2 - Type Pack
Packaging 2 - Volume (m³) 0.0011
Packaging 2 - Weight (kg) 0.815kg
Packaging 2 - Width (m) 0.075m
Packaging 3 - Height (m) 0.215m
Packaging 3 - Length (m) 0.395m
Packaging 3 - Qty 100
Packaging 3 - Type Carton
Packaging 3 - Volume (m³) 0.014
Packaging 3 - Weight (kg) 8.3696kg
Packaging 3 - Width (m) 0.165m
Packaging 4 - Height (m) 1.004m
Packaging 4 - Length (m) 1.2m
Packaging 4 - Qty 4800
Packaging 4 - Type pallet
Packaging 4 - Volume (m³) 0.964
Packaging 4 - Weight (kg) 423.741kg
Packaging 4 - Width (m) 0.8m
Reel Length 20m
Storage Temperature +23 °C
Storage conditions 65% relative humidity.