Art.-No. 710-10300 | HTAPE-FLEX20-19x20-PVC-BK
Copied
  • Vinyl electrical tape with strong rubber adhesive
  • Suitable for mechanical and electrical applications up to 1 kV
  • Additional thickness for quicker layering and higher abrasion resistance
  • Weather resistant
  • Flame retardant according to UL 510 Standard
Request your individual offer now
Application Primary electrical insulation for all wire and cable splices up to 1 kV.
Protective jacketing for low, medium and high voltage splices.
Wrapping of wire harnesses and cables.
Used for indoor and outdoor applications.
Colour Black (BK)
Material Polyvinylchloride (PVC)
PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX20-19x20-PVC-BK
Package Content 20m
Package Content packed in Reel
Product Family HelaTape Flex 20
Product Group Vinyl Electrical Tapes – Insulating Tape for Higher Mechanical Requirements
Short Description Insulating Tape 19 mm x 20 m black
Type HTAPE-FLEX20-19x20
UV-Stabilised Yes
Weight/Unit 0.0976kg
Length (L) 20m
Thickness (T) 0.20mm
Width (W) 19mm
Adhesion to Backing 2.5N/10 mm
Adhesion to Steel 2.5N/10 mm
Breaking Strength 40N/10 mm
Dielectric Strength 40kV/mm
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 240%
Hazardous Goods No
Insulating (Yes/No) Yes
Operating Temperature -10 °C to +105 °C
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Shelf Life 5 years
Specifications
Specifications VDE
Country of Origin CN
Customs Number 39191012
GTIN-13 / EAN 4031026548555
Packaging 1 - Height (m) 0.019m
Packaging 1 - Length (m) 0.082m
Packaging 1 - Qty 1
Packaging 1 - Type Reel
Packaging 1 - Volume (m³) 0.000127756
Packaging 1 - Weight (kg) 0.0976kg
Packaging 1 - Width (m) 0.082m
Packaging 2 - Height (m) 0.197m
Packaging 2 - Length (m) 0.082m
Packaging 2 - Qty 10
Packaging 2 - Type Pack
Packaging 2 - Volume (m³) 0.0013
Packaging 2 - Weight (kg) 0.976kg
Packaging 2 - Width (m) 0.082m
Packaging 3 - Height (m) 0.21m
Packaging 3 - Length (m) 0.42m
Packaging 3 - Qty 100
Packaging 3 - Type Carton
Packaging 3 - Volume (m³) 0.0159
Packaging 3 - Weight (kg) 9.98kg
Packaging 3 - Width (m) 0.18m
Packaging 4 - Height (m) 0.984m
Packaging 4 - Length (m) 1.2m
Packaging 4 - Qty 4000
Packaging 4 - Type pallet
Packaging 4 - Volume (m³) 0.945
Packaging 4 - Weight (kg) 421.2kg
Packaging 4 - Width (m) 0.8m
Storage Temperature +23 °C
Storage conditions 65% relative humidity.