Art.-No. 710-00401 | HTAPE-FLEX23-19x33-PVC-BK
Copied
  • Special high level adhesive
  • Flame retardant
  • Suitable for mechanical and electrical applications up to 600 volts
  • Additional thickness for quicker build-up and added abrasion resistance
Request your individual offer now
Application Primary electrical insulation for all wire and cable splices up to 1 kV.
Protective jacketing for low, medium and high voltage splices.
Wrapping of wire harnesses and cables.
Used for indoor and outdoor applications.
Colour Black (BK)
Material Polyvinylchloride (PVC)
PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX23-19x33-PVC-BK
Package Content 1m
Package Content packed in Reel
Product Family HelaTape Flex 23 - Insulating Tape for Higher Mechanical Requirements
Product Group HelaTape Flex - Vinyl Electrical Tapes
Short Description PVC Electrical Insulation Tape 19mm x 33m black
Type HTAPE-FLEX23-19x33
UV-Stabilised Yes
Weight/Unit 0.2kg
Length (L) 33m
Thickness (T) 0.23mm
Width (W) 19mm
Adhesion to Backing 3.8N/10 mm
Adhesion to Steel 4.0N/10 mm
Breaking Strength 45N/10 mm
Dielectric Strength 48kV/mm
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 240%
Hazardous Goods No
Insulating (Yes/No) Yes
Operating Temperature +105 °C