Art.-No. 857-03144 | MDU-S3C-L01A2-14A
Copied
  • Up to 32 connections
  • Maximum 96 Fibre Splices
  • Small Angled IR Fibre Management System (FMS)
  • 4 SE MKII trays with 3A Splice Bridges
  • Vertical Splice Orientation for 3 FMS cable entry points
  • 1 entry port fitted with Loop Through Anchor Gland
  • 1 Multi Drop Seal
  • Optional MDU Accessories
  • IP54/IK08
  • UV Stable / UL-94 V0 Rating
Request your individual offer now
Colour Light Grey (LTGY)
Connector Colour Green (GN)
Content MDU-S3C enclosure
Left Small Angled Fibre Management System (FMS)
4 x SE MKII Splice Trays fitted with 2 x 3A Splice Bridges
3 x Fibre Retention Blocks / FMS Entry Points
Metal Connector Plate (32Way)
8 x LC APC Quad Adaptors
1 x Loop Through Anchor Bracket
1 x Cable Entry Seal Kit (3-14mm range)
1 x S3 Multi Drop seal (24 ports x 5mm)
1 x Wall Mounting Kit
PART DESCRIPTION MDU-S3C-L01A2-14A
Product Family Fibre Optic External/Internal Enclosure
Product Group S3 Series MDU/MBU Enclosures
Qty Trays 4
Short Description MDU S3 Connectorised with 4 SE MKII 3A trays for vertical splices and 32 LC/APC connections
Splice Capacity 96
The 340 x 247 x 76mm (H x W x D) enclosure is manufactured in light grey (RAL 7035) ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene): the S3 is UV stable with an UL-94 V0, IP54 and IK08 rating.
The MDU S3 cover can be customised with a moulded or labelled customer logo.
Designed with the small angled HellermannTyton IR Fibre Management System (FMS), the S3 C (Connectorised) accommodates 4 SE IR MKII splice trays giving a maximum of 96 3A fibre splices and 3 PLC splitters with a metal connector plate loaded with 12 LC APC quad adaptors.
A loop through anchor bracket is pre-fitted on the left port of the base. The dual outlet of the bracket allows for loop through applications. The black rubber seals cover a cable range of 3.0mm to 14.0mm.
One multi-drop seal (24 x 5mm drops) is pre-fitted on the right port of the base.
An extensive range of optional accessories is available upon request and include lock, multi-drop seals (24 x 5mm), M20 cable glands (up to 14mm), loop through anchor kit, drop cable anchor brackets, SC or coloured splice trays, splitter holders for trays, internal or external loop storage baskets, PLC bare end of connectorised splitters (1:32, 1:16, 1:8, 1:4), easy strip coloured pigtails, internal corridor cables (bare end or fanout).
Type MDU-S3C-L01A2-14A
Variant Indoor/Outdoor FTTx Enclosures
Height (H) 340mm
Width (W) 247mm