Art.-No. 854-20034 | ZTB12LCDBGXXXX/GY
Copied
  • Supports Category 6A, Category 6 and Fibre
  • Uses Hellermantytons Modular Connectivity
  • Supports PoE when using Cat6a / Cat6 Keystone Jacks
  • Accepts Shielded and Unshielded Jacks
  • Accepts up to 12 cable lines
  • 1.5mm Mild Steel for added strength
  • Internal Steel cross-member supports for increased impact resistance
  • Compact size allows for installation in restricted spaces
  • Removeable lid for ease of termination / installation
  • Lockable for security
  • Fixings points to allow for installation on walls/risers, in ceilings, floor or under desk
  • Grey powder coated finish for humidity and temperature protection
  • Brush strips for easy cable entry/exit and debris free operation
  • Integral cable anchor points
  • Port identification
Request your individual offer now
Connector Colour Beige (BGE)
Connector Type LC Duplex
PART DESCRIPTION ZTB12LCDBGXXXX/GY
Performance Category Modular, Multimode
Product Family Consolidation Points and Enclosures
Product Group Modular Zone Termination Box
Short Description 12 Way Modular Zone Termination Box Loaded with 12 x LC Duplex Adaptors.
Type ZTB12LCDBGXXXX/GY
Depth (D) 138.6mm
Height (H) 36mm
Width (W) 294mm
Country of Origin GB
Dimensions W x H x D 294 mm x 36 mm x 138.6 mm