Art.-No. 855-10032 | FBCMMBG-SCXXSX-0.9WH
Copied
  • Features keyed connector to ensure secure mating into the adaptor
  • Suitable for 2-3mm cables
  • Connectors supplied in separate bags
  • Available with 0.9mm or 3.0mm boot
Request your individual offer now
Colour Beige (BGE)
Local order number FBCMMBG-SCXXSX-0.9WH
PART DESCRIPTION FBCMMBG-SCXXSX-0.9WH
Package Content 1pc.
Performance Category Multimode
Port count 1
Product Family Multimode SC Simplex Connector
Product Group Fibre Connectors
Short Description Multimode SC Simplex Connector
Technical Description The Multimode SC Simplex Connectors are supplied in individual bags including the connector, dust cover and a 0.9mm or 3.0mm boot.
All fibre adaptors and connectors comply with the IEC874-14 standard ensuring inter-operability.
Type FBCMMBG-SCXXSX-0.9WH
Depth (D) 44mm
Height (H) 9.4mm
Width (W) 15mm
Dimensions W x H x D 15 mm x 9.4 mm x 44 mm