Art.-No. 401-03008 | 103-1-GW24-PO-X-BK
Copied
  • Strain relief for connector cable
  • Easy re-entry for repair when combined with hot melt adhesive
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Local order number 103-1-GW24
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 103-1-GW24-PO-X-BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 100 Series
Product Group Bottle Shapes
Type 103-1-GW24
Weight/Unit 0.017kg
⌀H max b 28.2mm
⌀H min a 42.7mm
⌀J max b 9.9mm
⌀J min. a 42.7mm
Flexibility Semi rigid
For Object Outside Diameter 31.1-39.8 mm
HW ± 20% 2mm
JW ± 30% 2mm
P ± 10% 95.5mm
R max 54mm
S nom 24mm
Adhesive W24
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
Dielectric Strength 14kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
EC Number 284-366-9
Flammability ASTM D635
Hazardous Goods No
Minimum Shrink Temperature +135 °C
Operating Temperature -75 °C to +150 °C
ROHS compliant Yes
Shelf Life 5 years
Specifications
Tensile Strength 15MPa