Art.-No. 401-56013 | 156-42-B7W8-PO-X-BK
Copied
  • Use in conjunction with circular grooved adaptors
  • Strengthened strain relief by usage of an additional inner lip
  • Excellent protection against environment impacts
  • Eliminates moisture ingress to harness
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Local order number 156-42-B7W8
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 156-42-B7W8-PO-X-BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 150 Series, with rib
Product Group Bottle Shapes, VG style
Type 156-42-B7W8
Variant For plug
Weight/Unit 0.008kg
⌀H max b 22.5mm
⌀H min a 36mm
⌀J max b 8.5mm
⌀J min. a 36mm
For Object Outside Diameter 25.2-33.3 mm
HW ± 20% 2mm
JO ± 10% 20.0mm
JW ± 20% 1.0mm
JW ± 30% 1mm
P ± 10% 80mm
R nom 42mm
R ± 10% 42.0mm
S nom 20mm
T ± 10% 1mm
T ± 20% 1.0mm
V max 3.3mm
V ± 10% 3.0mm