Art.-No. 401-56020 | 156-42-GW8-PO-X-BK
Copied
  • Use in conjunction with circular grooved adaptors
  • Strengthened strain relief by usage of an additional inner lip
  • Excellent protection against environment impacts
  • Eliminates moisture ingress to harness
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Local order number 156-42-GW8
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 156-42-GW8-PO-X-BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in pcs.
Product Family Helashrink 150 Series, with rib
Product Group Bottle Shapes, VG style
Short Description Bottle shape up to 4.5:1, with rib, VG style, black
Shrink Ratio up to 4.5:1
Type 156-42-GW8
Variant For plug
Weight/Unit 0.014kg
⌀H max b 22.5mm
⌀H min a 36mm
⌀J max b 8.5mm
⌀J min. a 36mm
Flexibility Semi rigid
For Object Outside Diameter 25.2-33.3 mm
HW ± 20% 2mm
JO ± 10% 20.0mm
JW ± 20% 1mm
JW ± 30% 1mm
P ± 10% 80mm
R nom 42mm
R ± 10% 42mm
S nom 20mm
T ± 10% 1mm
T ± 20% 1mm
V max 3.3mm
V ± 10% 3mm
Adhesive W8
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
Dielectric Strength 14kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
EC Number 284-366-9
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Flammability ASTM D635
Hazardous Goods No
Minimum Shrink Temperature +135 °C
Nato number 5970-99-883-6051, 5970-99-794-0669
Operating Temperature -70 °C to +150 °C