Art.-No. 422-20004 | 313F322-9W24-PO-X-BK
Copied
  • Lightweight strain relief for small cable diameters requiring high shrink ratio
Request your individual offer now
Application Military and general performance harnessing.
Colour Black (BK)
Local order number 313F322-9W24
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 313F322-9W24-PO-X-BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 313F Series, with adapter lip
Product Group Low Profile Straight Boots
Shrink Ratio 3:1
Type 313F322-9W24
Variant For plug
Weight/Unit 0.004kg
⌀H max b 9.9mm
⌀H min a 23.8mm
⌀J max b 6.6mm
⌀J min. a 17.2mm
Flexibility Flexible
For Object Outside Diameter 12.68-21.02 mm
HW ± 1.5 1.5mm
JO ± 10% 86.3mm
JW ± 0.8 1.5mm
P ± 10% 105.9mm
R ± 15% 11.6mm
S ± 1.5 1.5mm
T ± 0.8 1.3mm
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
EC Number 284-366-9
Flammability ASTM D635
Hazardous Goods No
Minimum Shrink Temperature +100 °C
Operating Temperature -55 °C to 120 °C