Art.-No. 422-30000 | 333F322-9-PO-X-BK
Copied
  • Lightweight strain relief for small cable diameters requiring high shrink ratio
  • Right angle connector housing with long cable entry and inner lip
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Local order number 333F322-9
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 333F322-9-PO-X-BK
Package Content 5pcs.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 333F-Series, with adapter lip, 90° angle
Product Group Low Profile Right Angle Boots
Short Description Low Profile Right Angle Boot with Adapter Lip black
Shrink Ratio 3:1
Type 333F322-9
Variant For plug
Weight/Unit 0.006kg
⌀H max b 9.9mm
⌀H min a 23.8mm
⌀J max b 6.6mm
⌀J min. a 17.2mm
Angle 90
Flexibility Flexible
For Object Outside Diameter 12.68-21.02 mm
HW ± 1.5 1.5mm
JW ± 0.8 1.5mm
P ± 10% 105.1mm
R ± 15% 18.5mm
S ± 1.5 1.5mm
S ± 10% 87.6mm
T ± 0.8 1.3mm
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
EC Number 284-366-9
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Flammability ASTM D635
Hazardous Goods No
Minimum Shrink Temperature +100 °C
Operating Temperature -55 °C to 120 °C