Art.-No. 859-24213 | RNU8-B-08M4LCMFM030M
Copied
  • High fibre density: LC 8F, CS 12F, SN 16F per cassette
  • Custom length mtp elite tethered cable
  • Reduced insertion loss performance
  • Factory terminated & tested
  • Best in class ultra-low loss connectivity
  • Effortless plug & play system
  • Optional bare end for on-site splicing UL94 V0 compliant
  • 3.0mm Single jacket or 4.5x0.5mm Double Jacket options
  • Multimode made with Corning® ClearCurve® Fibres
  • CPR Euroclass: B2ca-s1a, d1, a2
Request your individual offer now
Application High Density Fibre System, Data centre, AI, Enterprise, Co-Location, Hyperscale.
Colour Magenta (MG), White (WH)
Connector Colour Magenta (MG)
Connector Type LC
Description RapidNet Ultra8 - LC - MTP Elite Tethered Cassette - 8F Multimode OM4 - Polarity B - 30mtr
PART DESCRIPTION RNU8-B-08M4LCMFM030M
Package Content packed in EA
Performance Category Multimode, OM4 Multimode
Port count 8
Product Family Ultra8 LC - MTP Elite Tethered Cassette
Product Group Data Centre High Density Fibre System - Ultra8 LC - MTP Elite Tethered Cassette
Short Description RapidNet Ultra8 - LC - MTP Elite Tethered Cassette - 8F Multimode OM4 - Polarity B - 30mtr
Cassettes are factory terminated and tested offering best in class ultra low loss connectivity for rapid deployment of ULTRA8 fibre systems, supporting the increasing demand on parallel optics. Tethered Cassettes offer lower insertion loss compared to typical cassette and backbone cable configurations. The compact design allows for a ultra high density installations to be realised, maximizing critical connectivity real estate. RapidNet ULTRA8 Cassettes are designed to be compatible with future VSFF connectors such as CS and SN which will take the fibre capacity from 8 fibres (LC) to either 12 fibres (CS) or 16 fibres (SN). Tethered cables can be produced to your required length with single or double jacket constructions. Tethered cassettes are made with 3.0mm single jacket cables which contain Corning® ClearCurve® Multimode fibres. Cables conform to B2ca-s1a, d1, a2 CPR EuroClass.
Type RNU8-B-08M4LCMFM030M
Variant Modular Fiber Assembly
Cable Size Min. (metric) 3.0mm
Depth (D) 134mm
Height (H) 12mm
Length (L) 30m
Width (W) 64.5mm
Halogen-free Yes
Optical Performance Multimode
ROHS compliant Yes
Specifications
Country of Origin SK
Dimensions W x H x D 64.5 mm x 12 mm x 134 mm