Art.-No. 315-51900 | TR27-19.1/9.5-PO-X-BK
Copied
  • Thin wall, flexible polyolefin tubing
  • Optional available with adhesive or as thick wall version (SR27)
  • Halogen free and excellent flame-retardant properties
  • Limited Fire Hazard
  • Low generation of toxic gases and corrosive acid
  • Low smoke generation
  • Meets various industrial standards
Request your individual offer now
Behaviour at Heat Shock not cracking, not dripping, not fluid
Colour Black (BK)
Heat Shock Test 4h/150°C
Local order number TR27-19.1/9.5
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TR27-19.1/9.5-PO-X-BK
Package Content 60m
Package Content packed in meter
Printable No
Product Family TR27
Product Group Heat Shrinkable Tubing 2:1 - Flame retardant
Short Description Heat Shrinkable Tubing 2:1 flame retardant halogen free 19.1/9.5 black
Shrink Ratio 2:1
Size (imperial) 3/4"
Type TR27-19.1/9.5
Variant Thin-Wall
Weight/Unit 0.043kg
With inner glue (Yes/No) No
For Object Outside Diameter 11.42-17.18 mm
Length (L) 60.0m
Longitudinal Change After Shrinkage +5%/-10% max.
Recov. ⌀ d 9.5mm
Supplied ⌀ D 19.1mm
Wall (WT) 0.76mm
Dielectric Strength 15kV/mm
Dielectric Strength test method IEC 684 P2
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Limited Fire Hazard Yes
Minimum Shrink Temperature +115 °C
Operating Temperature -40 °C to +105 °C, (+105 °C for 500 h)
ROHS compliant Yes
Self extinguishing Yes
Specifications
Specifications EN 45545-2
Tensile Strength 7MPa
Volume Resistance 10¹³ Ω cm
Water Absorption 1.0%