Art.-No. 315-53810 | TR27-38.1/19.1-PO-X-BK
Colour Black (BK)
Heat Shock Test 4h/150°C
Local order number TR27-38.1/19.1
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TR27-38.1/19.1-PO-X-BK
Short Description Heat Shrinkable Tubing 2:1 flame retardant halogen free 38.1/19.1 black
Shrink Ratio 2:1
Size (imperial) 1-1/2"
Type TR27-38.1/19.1
Variant Thin-Wall
Weight/Unit 0.116kg
With inner glue (Yes/No) No
For Object Outside Diameter 22.9-34.3 mm
Length (L) 60.0m
Longitudinal Change After Shrinkage +5%/-10% max.
Recov. ⌀ d 19.1mm
Supplied ⌀ D 38.1mm
Wall (WT) 1.02mm
Dielectric Strength 15kV/mm
Dielectric Strength test method IEC 684 P2
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Limited Fire Hazard Yes
Minimum Shrink Temperature +115 °C
Operating Temperature -40 °C to +105 °C, (+105 °C for 500 h)
Specifications EN 45545-2
Tensile Strength 7MPa
Volume Resistance 10¹³ Ω cm
Water Absorption 1.0%