Art.-No. 417-53003 | 1753-1-HWM250-PO-X-BK
Copied
  • Ideally suited for shipboard and railway carriage cabling
  • Very robust, superior crush resistance and excellent strain relief
  • Wall thickness varies with long tail, allowing setting at varying angles through 90°
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Local order number 1753-1-HWM250
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 1753-1-HWM250-PO-X-BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 1750 Series, with rib
Product Group GSR Graduated Strain Relief
Type 1753-1-HWM250
⌀H max b 22.8mm
⌀H min a 43.2mm
⌀J max b 14.2mm
⌀J min. a 43.2mm
Flexibility Semi rigid
For Object Outside Diameter 26.88-39.12 mm
HW ± 20% 4.1mm
JW ± 20% 2mm
P ± 10% 175.3mm
R ± 10% 38.1mm
T ± 10% 1.5mm
V ± 10% 3mm
Adhesive WM250
Flammability ASTM D635
Minimum Shrink Temperature +135 °C