Art.-No. 422-30403 | 333F374-6-PO-X-BK
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Local order number 333F374-6
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 333F374-6-PO-X-BK
Package Content 5pcs.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 333F-Series, with adapter lip, 90° angle
Product Group Low Profile Right Angle Boots
Shrink Ratio 3:1
Type 333F374-6
UV-Stabilised No
Variant For plug
Weight/Unit 0.022kg
⌀H max b 34.0mm
⌀H min a 45.2mm
⌀J max b 12.1mm
⌀J min. a 38.3mm
Angle 90
Flexibility Flexible
For Object Outside Diameter 36.24-42.96 mm
HW ± 1.5 1.7mm
JW ± 0.8 1.5mm
P ± 10% 213.6mm
R ± 15% 27.4mm
S ± 1.5 1.7mm
T ± 0.8 1.8mm
Flammability ASTM D635
Minimum Shrink Temperature +100 °C
Operating Temperature -55 °C to 120 °C