Art.-No. 422-30513 | 333F385-9-200-PO-X
Request your individual offer now
Local order number 333F385-9-200
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 333F385-9-200-PO-X
Package Content 1pc.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 333F-Series, with adapter lip, 90° angle
Product Group Low Profile Right Angle Boots
Shrink Ratio 3:1
Type 333F385-9-200
Variant For plug
Weight/Unit 0.031kg
⌀H max b 41.1mm
⌀H min a 51.5mm
⌀J max b 15mm
⌀J min. a 44.4mm
Angle 90
Flexibility Flexible
For Object Outside Diameter 43.18-49.42 mm
HW ± 1.5 1.7mm
JW ± 0.8 1.7mm
P ± 10% 224.5mm
R ± 15% 29.4mm
S ± 1.5 1.7mm
T ± 0.8 1.7mm
Flammability ASTM D635
Minimum Shrink Temperature +100 °C
Operating Temperature -55 °C to 120 °C