Art.-No. 859-27268 | RNU12-U1-12S2LCLCY003M
Copied
  • High fibre density: LC 12F, CS 18F, SN 24F per cassette
  • Custom length cassette to cassette loom
  • Effortless plug & play system
  • UL94 V0 compliant
  • 3.0mm Single jacket or 4.5x0.5mm Double Jacket options
  • Singlemode made with Corning® SMF-28® Fibres
Colour Yellow (YE), White (WH)
Connector Colour Blue (BU)
Connector Type LC, LC-APC, MTP
Description RapidNet Ultra12 - LC Cassette to LC Cassette - 12F Singlemode OS2 - Polarity Universal 1 - B2ca - 3mtr
Material Various (DIV)
PART DESCRIPTION RNU12-U1-12S2LCLCY003M
Package Content 1pc.
Package Content packed in Box
Performance Category Single Mode, OS2 Single Mode
Port count 12
Product Family Ultra12 Cassette to Cassette Pre-Terminated Loom
Short Description RapidNet Ultra12 - LC Cassette to LC Cassette - 12F Singlemode OS2 - Polarity Universal 1 - B2ca - 3mtr
Technical Description RapidNet ULTRA12 Cassette to Cassette looms are designed to offer localised patching fields at both ends of the link. This configuration is beneficial when there isn’t the immediate requirement to utilise all the ports. Looms are factory terminated and tested offering best in class ultra low loss connectivity for rapid deployment of ULTRA12 fibre systems, supporting the increasing demand on data centres. Cassette to Cassette looms offer lower insertion loss compared to typical cassette and backbone cable configurations. The compact design allows for a ultra high density installations to be realised, maximizing critical connectivity real estate. RapidNet ULTRA12 Cassettes are designed to be compatible with future VSFF connectors such as CS and SN which will take the fibre capacity from 12 fibres (LC) to either 18 fibres (CS) or 24fibres (SN). Looms can be produced to your required length in either single or double jacket constructions.Cassette to Cassette looms are made with 3.0mm single jacket cables which contain Corning® SMF-28® Singlemode fibres. Cables conform to B2ca-s1a, d1, a2 CPR EuroClass.
Type RNU12-U1-12S2LCLCY003M
Variant Modular Fiber Assembly
Cable Size Min. (metric) 3.0mm
Depth (D) 134mm
Height (H) 12mm
Length (L) 3m
Width (W) 94mm
Halogen-free Yes
Optical Performance Singlemode
Country of Origin SK
Dimensions W x H x D 94 mm x 12 mm x 134 mm