Art.-No. 151-00792 | YCCKSFT6.5-PT1.7-2.3-PA66HIRHS-BK
Copied
  • Connector easily installed by simply pushing into place
  • Connection can be released (non-destructive)
  • Arrowhead locks into place for secure fixing at all times
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Fixation Method Arrowhead (Small Mount)
Local order number YCCKSFT6.5-PT1.7-2.3
Material Polyamide 6.6, high impact modified, heat stabilised (PA66HIRHS)
PART DESCRIPTION YCCKSFT6.5-PT1.7-2.3-PA66HIRHS-BK
Package Content 500pcs.
Package Content packed in Bag
Product Family With Arrowhead
Product Group Connector clip with arrowhead PA66HIRHS YCCKSFT6.5-PT1.7-2.3
Type YCCKSFT6.5-PT1.7-2.3
Weight/Unit 0.0007kg
Disc ⌀ 16.0mm
Height (H) 11.9mm
Length (L) 27.0mm
Panel Thickness 1.7 - 2.3mm
for Hole ⌀ (FH) 6.3 - 6.7 mm
for Panel Thickness min - max 1.7 - 2.3 mm
CE Certification No
CSA Certified No
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Hazardous Goods No
Operating Temperature -40 °C to +105 °C, (+105 °C for 500 h)