Art.-No. 857-03172 | FFO2A-WH-VV-SMA21501TIAWH-15M
Copied
  • Pre-terminated SC/APC to SC/APC 15m 1.5mm G657.A2 B2ca fibre cable provides router location flexibility within the customer premise
  • Pre-terminated on spool for quick and easy connection
  • Optional Fibre management kit available to provide protection round corners and edges
  • Integrated safety features – restricts removal of connectors/adaptors
  • V0 rated
Request your individual offer now
Colour White (WH)
Content FFO 2.0 with SC/APC to SC/APC 15m G657.A2 B2ca Pre-terminated Fibre Spool
Wall Mounting Kit
Material Polycarbonate (PC), Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS94V-0)
PART DESCRIPTION FFO2A-WH-VV-SMA21501TIAWH-15M
Product Family Fibre Optic Internal Enclosure
Product Group Faint Fibre Outlet (FFO) with Pre-terminated Fibre Spool
Technical Description The FFO-2.0 features a built-in fibre spool containing 15m of 1.5mm G657.A2 fibre cable, pre-terminated at both ends with SC/APC connectors. One end connects directly to the incoming fibre via an SC/APC adaptor, while the other end, allows for flexible routing up to 15m within the property to facilitate easy connection to a router.
Type FFO2A-WH-VV-SMA21501TIAWH-15M
Depth (D) 33mm
Height (H) 96mm
Width (W) 87mm