Art.-No. 411-55023 | 1155-4-B7W21-PO-X-BK
Copied
  • Used in conjunction with a circular grooved adaptor
  • Provides strain relief and an environmental seal
Request your individual offer now
Colour Black (BK)
Local order number 1155-4-B7W21
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION 1155-4-B7W21-PO-X-BK
Package Content 1pc.
Package Content packed in Bag
Product Family Helashrink 1100 Series, with rib
Product Group Right-Angle Shapes, VG-Style
Type 1155-4-B7W21
Variant For plug
Weight/Unit 0.007kg
⌀H max b 18.0mm
⌀H min a 31mm
⌀J max b 7mm
⌀J min. a 31mm
Angle 90
Flexibility Semi rigid
For Object Outside Diameter 20.6-28.4 mm
HW ± 20% 1.8mm
JW ± 30% 1mm
M nom 21mm
R ± 10% 31mm
S nom 15mm
T ± 20% 1mm
V max 3.3mm
Adhesive W21
Dielectric Strength 14kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
Flammability ASTM D635
Minimum Shrink Temperature +135 °C
Operating Temperature -55 °C to +135 °C
ROHS compliant Yes
Shelf Life 5 years
Specifications
Tensile Strength 13MPa