Accessory, HelaDuct, black, 20pcs. (HTWD-BWR-40X80)
Art.-No. 181-50480 | HTWD-BWR-40X80-PC/ABS-BK
Copied
  • Quickly and easily fastend on raised mounting points with a 1/4 turn of a screwdriver
  • Wires easily inserted and firmly held in place
  • Reduces strain on duct fingers especially at corners and eliminates bulging against sidewall
  • Available for all duct sizes of width and height larger than 40
  • Fits snuggly in duct for minimal loss of installation space
Request your individual offer now
Adjustable to duct width (Yes/No) No
Colour Black (BK)
Current leak stable Yes/No Yes
Material Acrylonitrile Butadiene Styrene alloyed with Polycarbonate (PC/ABS)
PART DESCRIPTION HTWD-BWR-40X80-PC/ABS-BK
Package Content 20pcs.
Package Content packed in pcs.
Product Family HelaDuct HTWD-BWR Base Wire Retainers
Product Group For mounting prior to wiring
Short Description Wire securing clamp 40x80 mm, PC/ABS, black
Type HTWD-BWR-40X80
Weight/Unit 0.014kg
For cable duct height 80mm
For cable duct width 40mm
Height (H) 75mm
Length (L) 34mm
Width (W) 20mm
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Flammability UL 94 HB
Halogen-free Yes
Hazardous Goods No
Operating Temperature -5 °C to +80 °C