Art.-No. 321-21601 | HA47-160/50-1.22m-PO-X-BK
Copied
  • Thick wall polyolefin adhesive-lined sleeving
  • Thermoplastic adhesive protects against moisture and weathering
  • Used for low voltage power applications
Request your individual offer now
Behaviour At Low Temperature not cracking
Behaviour at Heat Shock not cracking, not fluid, not dripping
Behaviour at low Temperature test method ASTM D2671
Colour Black (BK)
Elongation At Heat Aging 300%
Heat Aging Test 168h/150°C
Heat Aging test method ASTM D2671
Heat Shock Test 4h/225°C
Local order number 321-21601
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
Minimum Tensile Strength At Heat Aging 12MPa
PART DESCRIPTION HA47-160/50-1.22m-PO-X-BK
Package Content 1m
Printable No
Product Family HA47 - thick wall adhesive lined
Product Group Heat Shrinkable Tubing up to 3,5:1 - 1 m lengths
Shrink Ratio up to 4:1
Type HA47-160/50-1.22m
Variant Thick-Wall
With inner glue (Yes/No) Yes
For Object Outside Diameter 73-142 mm
Length (L) 1.22m
Longitudinal Change After Shrinkage -10% max.
Recov. ⌀ d 50.0mm
Supplied ⌀ D 165.0mm
Wall (WT) 4.2mm
Adhesive Hot melt adhesive
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method IEC 60243
Elongation at break (min.) 350%
Elongation at break test method ASTM D2671
Halogen-free Yes
Insulation Class A (VDE 0530)
Minimum Shrink Temperature +120 °C
Operating Temperature -55 °C to +110 °C
ROHS compliant Yes
Softening Point Adhesive +85 °C
Specifications
Tensile Strength 12MPa
Test Method Tensile Strength ASTM D2671
UL Listed (US) No
UL Recognized (US) No
Volume Resistance 10¹² Ω cm
Volume Resistance test method IEC 93
Water Absorption 0.2%