Art.-No. 553-60000 | TLFX24DS-1x50WH-PO-X-WH
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard
  • Available in yellow or white
  • Other lengths and colours available on request
  • Cable range 38.1 mm to 1.2 mm
Colour White (WH)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/150°C
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX24DS-1x50WH-PO-X-WH
Package Content 5000pcs.
Package Content packed in Pack
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 2:1 (2.4 mm/1.2 mm) white 50 mm
Shrink Ratio 2:1
Type TLFX24DS-1x50WH
UV-Stabilised No
Variant Roller form
Weight/Unit 0.001kg
With inner glue (Yes/No) No
With label space No
For AWG 22-24
H printable 5.0mm
Height (H) 5.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -5% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method UL 224
Max. Wire Size (in²) 0.08"
Outside ⌀ max. (imperial) 0.09"
Outside ⌀ max (OD max.) 2.28mm
Recov. ⌀ d 1.2mm
Recov. ⌀ d max. (imperial) 0.047"
Supplied ⌀ D 2.4mm
Supplied ⌀ D min. (imperial) 0.094"
Thickness (T) .29mm
VR 12.7mm
VR (imperial) .50"
Wall (WT) 0.515mm
Wall (WT) (imperial) 0.020"
Width (W) 50.0mm
Width of LIner (WL) (imperial) 3.50"
Width of Liner (WL) 88.9mm
Width printable 50.80mm
Wire Size Range (in²) .04 - .08in²
Abrasion Resistance High
CE Certification No
CSA Certified No
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Limited Fire Hazard Yes
Minimum Shrink Temperature +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +105 °C
Oxygen index 34.9%
Tensile Strength 11MPa
Toxicity index test method EN 17084
US Gov. Designation MIL-STD-202J, SAE AS5942 3.4.1
Volume Resistance 10¹⁴ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.15%