Art.-No. 553-60027 | TLFX254DS-2x25WH-PO-X-WH
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard
  • Available in yellow or white
  • Other lengths and colours available on request
  • Cable range 38.1 mm to 1.2 mm
Colour White (WH)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/150°C
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX254DS-2x25WH-PO-X-WH
Package Content 2000pcs.
Package Content packed in Pack
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 2:1 (25.4 mm/12.7 mm) white 25 mm
Shrink Ratio 2:1
Type TLFX254DS-2x25WH
UV-Stabilised No
Variant Roller form
Weight/Unit 0.001kg
With inner glue (Yes/No) No
With label space No
For AWG 1-400
H printable 43.0mm
Height (H) 43.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -5% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method UL 224
Max. Wire Size (in²) 0.99"
Outside ⌀ max. (imperial) 1.0"
Outside ⌀ max (OD max.) 25.4mm
Recov. ⌀ d 12.7mm
Recov. ⌀ d max. (imperial) 0.47"
Supplied ⌀ D 25.4mm
Supplied ⌀ D min. (imperial) 1.0"
Thickness (T) .29mm
VR 76.2mm
VR (imperial) 3.0"
Wall (WT) 0.925mm
Wall (WT) (imperial) 0.036"
Width (W) 25.0mm
Width of LIner (WL) (imperial) 3.50"
Width of Liner (WL) 88.9mm
Width printable 25.40mm
Wire Size Range (in²) .50 - .99in²
Abrasion Resistance High
CE Certification No
CSA Certified No
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Limited Fire Hazard Yes
Minimum Shrink Temperature +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +105 °C
Oxygen index 34.9%
Tensile Strength 11MPa
Toxicity index test method EN 17084
US Gov. Designation MIL-STD-202J, SAE AS5942 3.4.1
Volume Resistance 10¹⁴ Ω cm
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.15%