Art.-No. 553-60043 | TLFX48DS-3x16YE-PO-X-YE
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard
  • Available in yellow or white
  • Other lengths and colours available on request
  • Cable range 38.1 mm to 1.2 mm
Colour Yellow (YE)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/150°C
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TLFX48DS-3x16YE-PO-X-YE
Package Content 15000pcs.
Package Content packed in Carton
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 2:1 (4.8 mm/2.4 mm) yellow 16 mm
Shrink Ratio 2:1
Type TLFX48DS-3x16YE
With label space No
Height (H) 16.0mm
Longitudinal Change After Shrinkage -5% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method UL 224
Recov. ⌀ d 2.4mm
Recov. ⌀ d max. (imperial) 0.094"
Supplied ⌀ D 4.8mm
Supplied ⌀ D min. (imperial) 0.189"
Wall (WT) 0.635mm
Wall (WT) (imperial) 0.025"
Width (W) 16mm
Dielectric Strength 20kV/mm
Dielectric Strength test method ASTM D2671
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 200%
Limited Fire Hazard Yes
Minimum Shrink Temperature +100 °C
Operating Temperature -55 °C to +105 °C
Oxygen index 34.9%
Tensile Strength 11MPa
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.15%