Art.-No. 553-71039 | TULT18-6DS-2x25YE-PO-X-YE
Copied
  • Shrink ratio 3:1
  • 50 mm, 25 mm and 16 mm pre-cut marker options as standard, other lengths available on request
Colour Yellow (YE)
Fixation Method Suspend
Heat Aging Test 168h/175°C
Heat Aging test method ASTM D638
Heat Shock Test 4h/250°C
Key product features flame retardant, chemical resistance, UV resistant
Material Polyolefin, cross-linked (PO-X)
PART DESCRIPTION TULT18-6DS-2x25YE-PO-X-YE
Package Content 1000pcs.
Short Description Shrinkable markers ladder style, thermal transfer, 3:1 (18.0 mm/6.0 mm) yellow 25 mm UL-listed
Shrink Ratio 3:1
Type TULT18-6DS-2x25YE
Variant Roller form
Weight/Unit 0.00075kg
With label space Yes
Longitudinal Change After Shrinkage -15% max.
Longitudinal Change After Shrinkage test method ASTM D2671
Recov. ⌀ d 6.0mm
Recov. ⌀ d max. (imperial) 0.237"
Supplied ⌀ D 18.0mm
Supplied ⌀ D min. (imperial) 0.71"
Wall (WT) 0.90mm
Wall (WT) (imperial) 0.039"
Width (W) 25mm
CAS Number 84852-53-9
Critical Substance DBDPE
Dielectric Strength 20kV/mm
ELV compliant Dir. Art. 4 (2) Yes
Elongation at break (min.) 300%
Hazardous Goods No
Minimum Shrink Temperature +90 °C
Operating Temperature -55 °C to +135 °C
Specifications
Specifications ANSI/UL 224, C22.2 no. 198.1-99, MIL-STD-202H Method 215K
Tensile Strength 11.00N/mm²
Test Method Tensile Strength ASTM D638
UL File link Link
UL Recognized (US and Canada) Yes
UL-File Number E143529
Volume Resistance test method ASTM D257
Water Absorption 0.20%